Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Gudstjenesteliste

Januar - maj

 

 

JANUAR

Søndag 3. januar (Helligtrekonger – Matt. 2, 1-12 eller Joh. 8, 12-20)

10.00: Susanne Gregersen

 

Søndag 10. januar (1. s. e. H3K – Mark. 10, 13-16)

10.00: Susanne Gregersen

 

Søndag 17. januar (2. s. e. H3K - Joh. 2, 1-11)

10.00: Birgith Nørlund Jensen

 

Søndag 24. januar (Sidste. s. e. H3K – Matt. 17, 1-9)

10.00: Birgith Nørlund Jensen

 

Søndag 31. januar (Septuagesima – Matt. 20, 1-16)

10.00: Liselotte Skrejborg Hansen

19.00: Liselotte Skrejborg Hansen (kyndelmisse)

 

FEBRUAR

Søndag 7. februar (seksagesima – Mark 4, 1-20)

10.00: Susanne Gregersen

 

Onsdag 10. februar

17.00: Liselotte Skrejborg Hansen Børnegudstjeneste om fastelavn

 

Søndag 14. februar (Fastelavn – Matt. 3, 13-17)

10.00: Liselotte Skrejborg Hansen

 

Søndag 21. februar (1. søn i fasten – Matt. 4, 1-11)

10.00: Birgith Nørlund Jensen

 

Søndag 28. februar (2. søn i fasten – Matt. 15, 21-28)

10.00: Susanne Gregersen

Søndag 7. marts (3.søn. i fasten– Luk. 11,11-14)

10.00: Liselotte Skrejborg Hansen

19.00: Susanne Gregersen - aftengudstjenste

 

 

Søndag 14. marts (Midfaste–Joh. 6,1-15)

10.00: Birgith Nørlund Jensen

 

Søndag 21. marts (Mariæ bebudelses dag – Luk. 1,26-38)

10.00: Susanne Gregersen.

 

Onsdag 24. marts

17.00: Susanne Gregersen - Børne-påskegudstjeneste

 

Søndag 28. marts (Palmesøndag – Matt 21,1-9)

10.00: Liselotte Skrejborg Hansen

 

APRIL

Torsdag 1. april (Skærtorsdag – Matt 26,17-30)

10.00: Susanne Gregersen

 

Fredag 2. april (Langfredag – Matt. 27,31-56/Mark. 15,20-39) 

19.00: Birgith Nørlund Jensen – musik-gudstjeneste

 

Søndag 4. april (Påskedag – Mark. 16,1-8)

10.00: Birgith Nørlund Jensen

 

Mandag 5. april (2. påskedag – Luk 24,13-35)

10.00: Liselotte Skrejborg Hansen

 

Søndag 11. april (1.s.e. påske – Joh. 20,19-31)

10.00: Susanne Gregersen

 

Søndag 18. april (2.s.e. påske – Joh. 10,11-16)

10.00: Liselotte Skrejborg Hansen

 

Søndag 25. april (3.s.e. påske – Joh. 16,16-22)

10.00: Birgith Nørlund Jensen

 

Fredag 30. april (konfirmation)

09.30: C. La Cours skole (7.B) Susanne Gregersen

11.00: C. La Cours skole (7.A) Liselotte Skrejborg Hansen

 

MAJ

Lørdag 1. maj (konfirmation)

10.00: Forberedelsesskolen (7.A) Liselotte Skrejborg Hansen

 

Søndag 2. maj (konfirmation)

Vestervangsskolen:

9.30: Gl. Hobrovejens skole a-klassen

11.00: Gl. Hobrovejens skole b-klassen

 

Søndag 9. maj (5.s.e. påske – Joh. 16,23b-28)

10.00: Birgith Nørlund Jensen

 

Torsdag 13. maj (Kristi Himmelfartsdag – Mark 16,14-20)

10.00: Susanne Gregersen

 

Søndag 16. maj (6.s.e. påske – Joh 15,26-27; 16,1-4)

10.00: Liselotte Skrejborg Hansen

 

Søndag 23. maj (Pinsedag – Joh. 14,22-31)

10.00: Birgith Nørlund Jensen

 

Mandag 24. maj (2. pinsedag – Joh.3, 16-21)

11.00: Susanne Gregersen, Birgith Nørlund Jensen, Liselotte Skrejborg Hansen

 

Søndag 30. maj (Trinitatis søndag Joh. 3,1-15)

10.00: Susanne Gregersen

 

JUNI

Søndag 6. juni (1.s.e. trinitatis- Luk 16,19-31)

10.00: Liselotte Skrejborg Hansen

 

Kollektivhuset

Tirsdag 26. januar kl. 15.00: Susanne Gregersen

Tirsdag 23. februar kl. 15.00: Birgith Nørlund Jensen

Tirsdag 23. marts kl. 15.00: Præst fra Hornbæk Sogn

Tirsdag 27. april kl. 15.00: Liselotte Skrejborg Hansen

Tirsdag 25. maj 15.00: Susanne Gregersen

 

Huset Nyvang

Tirsdag 19. januar kl. 10.30: Susanne Gregersen

Tirsdag 16. februar kl. 10.30: Birgith Nørlund Jensen

Tirsdag 16. marts kl. 10.30: Susanne Gregersen

Tirsdag 20. april kl. 10.30: Birgith Nørlund Jensen

Tirsdag 18. maj kl. 10.30: Liselotte Skrejborg Hansen